NAZİLERİN GİZLİ KİTABI VE FİKİRLERİ SSLER TARİH (BG Belgesel)

11 Görünümler· 01/09/23
izlexl
izlexl
0 Aboneler
0
İçinde Belgesel

NAZİLERİN GİZLİ KİTABI VE FİKİRLERİ SSLER TARİH (BG Belgesel)
Çalışmalarımızı Beğeniyorsanız Abone Olmayı Unutmayın : https://goo.gl/SZpdQK

SS (tam ad: Schutzstaffel, Türkçe: Koruma Timi), önceleri Hitler'in kişisel muhafızlığını yapmak üzere kurulan birliklerdir. İlk kurulduğunda, polis görevi yapan silahlı parti militanlarından oluşuyordu. Toplama kampları kurulup, Heinrich Himmler tarafından bunların yönetiminden SS sorumlu tutulunca iki ana gruba ayrıldı. Bunların ilki, Waffen-SS (Silahlı SS) örgütüydü, bu örgüt artık askerî bir yapı almıştı. Ordudan geçmiş subaylar tarafından yönetiliyordu. 1942 yılından sonra askerlik yükümlüsü gençler de burada görev yapmaya başladığı için “parti muhafızı” vasfını kaybetti, normal birliklerden bir farkı kalmadı. Diğer bölüm ise, Allgemeine-SS (Genel SS). Bu örgüt bir çeşit polis görevi yaptı. SS'lerin soykırım suçu işledikleri iddia edilen bölümü Allgemeine-SS’tir. Bunların subayları genelde ordu kökenli değildi.

Her iki bölüme de (önce Waffen-SS'e) yabancı personel alındı. Önce Alman asıllılardan veya Alman ulusuna akraba uluslardan SS tümenleri oluşturulurken sonraları çeşitli uluslardan toplam 38 SS tümeni oluşturuldu.

Allgemeine-SS birlikleri de bir süre sonra tank, top ve zırhlı araç gibi ağır silahlarla silahlandırılıp yeni tümenler oluşturuldu[kaynak belirtilmeli]. Bu birliklere yabancılar ve eski mahkûmlar da alındı. Bu şekilde oluşturulan Oskar Dirlewanger komutasındaki Dilrewanger Tugayı (daha sonra 36. SS Waffen Grenadier Tümeni oldu) ve Bronislav Kaminski komutasındaki Kaminksi Tugayı (daha sonra 29. SS Waffen Grenadier Tümeni oldu) savaş sırasında işledikleri katliam, yağma ve tecavüz ile bilinir.

Gönüllülerden ve Avrupa'nın her yanından zorla görevlendirilenlerden oluşan birlikleriyle, savaşın sonlarına doğru sayıları yaklaşık 900.000'i buluyordu [kaynak belirtilmeli].

SS'e bağlı askerlerin en önemli özellikleri Onurun Sadakatindir ilkesinden sapmaksızın Führer'e kesin boyun eğmeleri ve bağlılıklarıydı.

Bilincin Gölgesinde; sizin için seçtiğimiz en güzel belgeselleri kanalımızda yayınlıyoruz. Belgeseller toplumu bilgilendirmek ve aydın bir toplum yaratmak adına bir çabadır. Eğer belgeselleri beğeniyorsanız beğen butonuna basmayı ve kanala abone olmayı unutmayın!

İzlenmeye Değer Belgeseller : https://bit.ly/3gMR5P5
Tarihi Belgeseller : https://bit.ly/2yR0gga
Belgeseller Bilincin Gölgesi : https://bit.ly/3cuYIGI
Bilincin Gölgesi Belgeselleri : https://bit.ly/3gNtRbM
Dikkat Çekici Belgeseller BG : https://bit.ly/2XQxMM7

Çalışmalarımızı Beğeniyorsanız Abone Olmayı Unutmayın : https://goo.gl/SZpdQK

Daha fazla göster

 0 Yorumlar sort   Göre sırala


Facebook Yorumları

Bir sonraki